top of page
Keyboard

Fotografija: "Tastatura" / Wix galerija slika

SIGURNOST NA INTERNETU - eSAFETY

Internet nam omogućava pristup informacijama, komunikaciju i učenje, ali donosi i određene rizike. Zato je važno znati kako zaštititi svoje podatke, izbjegavati online prijetnje i koristiti internet na siguran način.

1. Zaštita ličnih podataka

Nikada ne dijelite svoje lične podatke (ime, adresu, broj telefona, lozinke) s nepoznatim osobama na internetu. Informacije koje objavite mogu biti zloupotrijebljene, zato budite oprezni prilikom korištenja društvenih mreža i drugih online servisa.

2. Jaka lozinka je ključ sigurnosti

Koristite jake lozinke koje sadrže kombinaciju velikih i malih slova, brojeva i specijalnih znakova. Lozinke ne smijete dijeliti s drugima i trebate ih redovno mijenjati. Također, koristite dvofaktorsku autentifikaciju gdje je moguće.

3. Oprezno s preuzimanjem fajlova i klikovima na linkove

Nemojte preuzimati fajlove s nepoznatih ili sumnjivih web stranica, jer mogu sadržavati viruse ili maliciozni softver. Također, budite pažljivi s linkovima koje dobijete putem e-maila ili poruka – provjerite izvor prije nego kliknete.

4. Sigurna upotreba društvenih mreža

Postavite privatnost profila tako da samo prijatelji mogu vidjeti vaše objave. Ne prihvatajte zahtjeve za prijateljstvo od nepoznatih osoba i budite svjesni da ono što objavite na internetu može ostati trajno dostupno.

5. Prepoznavanje prevara i lažnih vijesti

Na internetu se često pojavljuju lažne vijesti i prevare. Ne vjerujte svemu što pročitate – provjerite izvore informacija i ne dijelite neprovjerene vijesti. Ako dobijete sumnjivu poruku u kojoj se traže vaši podaci ili novac, to može biti pokušaj prevare.

6. Cyberbullying – zaštiti sebe i druge

Zlostavljanje na internetu (cyberbullying) može imati ozbiljne posljedice. Ako primijetite da neko širi uvrede, prijetnje ili laži o vama ili drugima, prijavite to roditeljima, nastavnicima ili odgovornim osobama u školi.

7. Sigurno korištenje javnih Wi-Fi mreža

Izbjegavajte korištenje javnih Wi-Fi mreža za prijavu na osjetljive naloge (e-mail, bankovne račune i slično). Ako morate koristiti javni internet, upotrijebite VPN (Virtual Private Network) za dodatnu sigurnost.

8. Razvijajte digitalnu pismenost i kritičko razmišljanje

Budite svjesni kako internet funkcioniše i kako se informacije prenose. Učite o sigurnosnim prijetnjama i načinima zaštite, kako biste mogli prepoznati rizike i zaštititi se na vrijeme.

RADIONICA O ELEKTRONSKOM NASILJU

Naša škola aktivno učestvuje u edukaciji učenika i nastavnika o sigurnom korištenju interneta. U okviru obilježavanja Dana sigurnijeg interneta naša nastavnica informatike Arnela Šabanović, uz pomoć nastavnice Medihe Zrno i pedagoga škole Mirnesa Nuhića, organizovala je radionicu na temu elektronskog napisa "IDI, VIDI, UPOZNAJ...E-NASILJE PREPOZNAJ".  

cats.jpg

Cilj radionice je bio da se prepoznaju i razumiju rizična ponašanja na internetu i e-nasilje.

 

Elektronsko nasilje definira se kao svaka zlonamjerna i ponavljana upotreba informacijskih i komunikacijskih tehnologija s namjerom da se osoba ponizi, da joj se nanese šteta ili da joj se uputi prijetnja ili zlostavljanje na neki drugi način. Rizična ponašanja djece i mladih na internetu uključuju i razgovore s nepoznatim osobama, dijeljenje ličnih podataka, uvrštavanje nepoznatih osoba na listu prijatelja, uznemiravanje i prijetnja. Osim što navedena rizična ponašanja mogu povećati rizik da dijete ili mlada osoba bude žrtva elektronskog nasilja, isto tako mogu izložiti dijete ili mladu osobu tome da postane žrtva internet predatora.

EDUKATIVNI FILM O SIGURNOSTI NA INTERNETU

Povodom 8. februara – Dana sigurnijeg interneta, nastavnica informatike Arnela Šabanović i učenici VIII1 razreda Osnovne škole "Kiseljak 1" kreirali su kratki film s ciljem podizanja svijesti o sigurnosti u virtualnom svijetu.

Scenario, režija, kamera, gluma i montaža: učenici VIII1 razreda sa nastavnicom Arnelom Šabanović.

Ovaj video je dio edukativne kampanje koja ima za cilj podučiti učenike, roditelje i nastavnike kako odgovorno koristiti internet i zaštititi se od online prijetnji.

Budi siguran online – tvoj digitalni otisak ostaje zauvijek!

Preuzmite dokument "PRAVILA PONAŠANJA NA INTERNETU (NETIQUETTE)

KONTAKT

Adresa: Hrastovi 25, 71253 Bilalovac

Telefon: 030 594-005

bottom of page